Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Vylepšené patrové vozy se vracejí na tratě

Vylepšené patrové vozy se vracejí na tratě

27.1.2021 – autor: MARTIN HARÁK

Šestnáct patrových vozů Českých drah řadového označení Bdmteeo294 v současné době postupně prochází nejen vyvazovacími opravami, ale i nezbytnou úpravou interiéru a jeho celkovým vylepšením. Samozřejmostí jsou například nové toalety, světlejší interiér, nové opěrky hlav na sedácích a také zbrusu nová determální skla v horním patře vozů, která mají zlepšit teplotní pohodu pro cestující během jízdy.

Vylepšené patrové vozy se vracejí na tratě

Vozy Bdmteeo294, které vyrobila německá vagonka Waggonbau Görlitz v roce 1976, prošly obnovou už v letech 2010 a 2016. Připomeňme si, že při první modernizaci prováděné v Železničních opravnách v Českých Velenicích byl kompletně zrenovován interiér vozů, sedačky dostaly nové čalounění, vytvořil se prostor pro jízdní kola a vylepšení se dostalo i na toalety. Navíc byla dosazena ovládací tlačítka na dálkově ovládané posuvné vstupní dveře. Původní nápravový generátor byl odebrán a nahrazen centrálním zdrojem energie (CZE).
Kompletní odstrojení vagonů
Vedoucí údržby Jaroslav Prchal z havlíčkobrodského depa OCÚ Východ zdůraznil, že současné vyvazovací opravy a modernizace se provádějí na základě veřejné soutěže v privátní společnosti v Českých Budějovicích. „Základem těchto oprav je odstrojení vozů až na kostru a jejich kompletní opískování a odstranění rzi z vozové skříně. Na co jsme kladli velký důraz, je výměna centrálních zdrojů energie, které se staly tak trochu kamenem úrazu, neboť jejich špatným uložením při původní modernizaci docházelo k častým závadám v provozu,“ vysvětlil Prchal. Nové CZE se vkládá do speciálního kontejneru, odolného proti vlhku. Modernizované vozy navíc dostávají podvozky s novým dvojkolím. Ty byly na základě smlouvy kompletně renovovány ve Středisku údržby OCÚ v Olomouci. Prostor pro cestující technici vybavují novým světlým obložením, instalována jsou rovněž protisluneční determální skla v horním patře vozu a podstatně lépe vypadají i nové toalety.

Do roku 2023 hotovo
První modernizovaný vůz číselného označení 50 54 26-18 117-6 vyjel na pravidelný výkon v listopadu, další vozy budou kontinuálně předávány a zařazovány do pravidelného provozu během zimy a jara. Čtyři patrové vozy řady Bdmteeo294 provozuje Oblastní centrum údržby ČD Západ jak na trati z Českých Budějovic na Horní Dvořiště, tak i na místní dráze Rybník – Lipno, zbývajících dvanáct vozidel je naopak v gesci Oblastního centra údržby Východ, které vagony vystavuje na silně vytíženou linku z Brna přes Třebíč do Jihlavy, potažmo Horní Cerekve a na trase z Havlíčkova Brodu přes Čáslav do Kolína. Všech šestnáct vozů pro jižní Čechy, i jižní Moravu, Vysočinu a částečně Středočeský kraj by se v provozu mělo objevit zhruba do roku 2023, kdy budou tyto soupravy postupně nahrazovány novými elektrickými jednotkami a patra Bdmteeo budou operativně přesunuta do jiných destinací.


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

Railjety zamířily na vyvazovací opravyRailjety zamířily na vyvazovací opravy

26.2.2021 - Bezpečnost a dobrý technický stav vozidel jsou pro ČD dlouhodobě prioritou. „Týká se to také netrakčních jednotek railjet. Každá z nich má najeto už okolo 2,4 milionu kilometrů a podle požadavků výrobce a našich předpisů… »

Šlechtična s novým tendrem se vrátila domůŠlechtična s novým tendrem se vrátila domů

25.2.2021 - Po třech letech se na konci ledna vlastní silou vrátila do domovského Brna lokomotiva Českých drah 475.101. Šlechtična podstoupila náročnou opravu, při které dostala především nový tendr. Původní byl v takovém stavu, že jeho… »

Startuje dualizace stejnosměrných RegioPanterů Startuje dualizace stejnosměrných RegioPanterů

22.2.2021 - První z jednotek řady 440 byla přistavena do závodu Pars nova, člena skupiny Škoda Transportation, k hlavní opravě a následné přestavbě na dvousystémovou jednotku řady 640. Přestavbou na napájení 3 kV DC / 25 kV 50 Hz AC do roku 2022… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika