Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Vectrony mohou jezdit pod dohledem ETCS

Vectrony mohou jezdit pod dohledem ETCS

25.3.2022 – autor: JOSEF HOLEK

Lokomotivy Siemens Vectron, které tvoří i velkou část vozidlového parku ČD, jsou kompatibilní s jednotným evropským zabezpečovačem ETCS. Informovala o tom Správa železnic s tím, že ve spolupráci s firmou Siemens a dopravcem ČD Cargo úspěšně dokončila testování kompatibility. Tyto lokomotivy mohou jako první typ v tuzemsku provozovaných železničních vozidel plně využívat výhody jízdy pod dohledem ETCS.

Vectrony mohou jezdit pod dohledem ETCS

Lokomotivy byly otestovány na stovkách kilometrů tratí mezi Břeclaví, Českou Třebovou a Kolínem a dále mezi Břeclaví, Petrovicemi u Karviné a mezi Prahou a Olbramovicemi. Jde o úseky, které jsou vybaveny druhou i třetí generací ETCS.  „Úspěšné vykonání předepsaných typových testů kompatibility potvrdilo, že ETCS můžeme plnohodnotně využívat na tratích i vozidlech. Pro českou železnici je to zásadní krok zejména v oblasti bezpečnosti dopravy, úspor energie a plynulosti provozu,“ uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda. 

Tempo výstavby stacionární části zabezpečovače ETCS na síti Správy železnic je v současnosti vysoké. Vybavení tratí stacionární částí ETCS je jedním z kroků. K plnému využití všech výhod tohoto systému je však třeba, aby na tratích jezdila vozidla vybavená mobilní částí ETCS. „Velmi mě těší, že lokomotiva Vectron se stala prvním vozidlem v Česku, které úspěšně absolvovalo náročné zkoušky a test kompatibility,“ doplnil Roman Kokšal, generální ředitel Siemens Mobility ČR.
Expert dceřiné společnosti ČD Cargo na ETCS David Jelínek upozornil, že ambicí ČD Cargo je co možná nejrychleji dohnat stacionární část a stále více se zapojovat do ověřovacího provozu vlaků pod dohledem ETCS. „To se týká jak nově pořizovaných hnacích vozidel vybavených ETCS již z výroby, tak těch vybavovaných dodatečně,“ konstatoval.


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

Lovosická nástupiště v novém, v Kladně již z peronuLovosická nástupiště v novém, v Kladně již z peronu

12.4.2024 - V rámci našeho infrastrukturního okénka se tentokrát podíváme na čtyři významné stavby, které v posledních měsících doznaly výraznějších změn. Konkrétně na lovosické nádraží, kde jsou již v provozu všechna nová… »

České dráhy posílily údržbu vozů České dráhy posílily údržbu vozů

17.3.2024 - Linka R17 Vltava / Lužnice / Silva Nortica z Prahy do Českých Budějovic, Českých Velenic a Vídně se dlouhodobě potýkala s nedostatkem vozů. Kvůli tomu musely být nasazeny náhradní vozy nebo zkráceny soupravy. České dráhy proto… »

V železničním srdci republiky přibyl už třetí simulátorV železničním srdci republiky přibyl už třetí simulátor

11.3.2024 - ČD Cargo představilo ve druhé polovině února nový simulátor lokomotivy Siemens Vectron. Umístěný je v České Třebové, tradiční baště tuzemských železničářů. Velmi zdařilou a do detailu vyvedenou kopii skutečné kabiny… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika