Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / V železničním srdci republiky přibyl už třetí simulátor

V železničním srdci republiky přibyl už třetí simulátor

11.3.2024 – autor: VÍT ČEPICKÝ

ČD Cargo představilo ve druhé polovině února nový simulátor lokomotivy Siemens Vectron. Umístěný je v České Třebové, tradiční baště tuzemských železničářů. Velmi zdařilou a do detailu vyvedenou kopii skutečné kabiny Vectronu pokřtil ministr dopravy Martin Kupka, jenž pod dohledem zkušených školitelů z Dopravního vzdělávacího institutu dojel téměř doopravdy z ostravského Svinova do Jistebníku.

V železničním srdci republiky přibyl už třetí simulátor

Právě realističnost dojmů je u simulátoru stěžejní – a kabina stacionárního třebovského Vectronu patří ke špičce. Budoucím strojvedoucím během výcviku i současným při školení dokáže zprostředkovat většinu dojmů z řízení různě těžkých nákladních vlaků, nasimuluje různé přírodní podmínky, rozličné mimořádnosti i několik tratí pod nejčastějšími typy zabezpečovacího zařízení. Strojvedoucí si vyzkouší jak ETCS, tak automatický blok, automatické hradlo i jízdu dle předpisu D3, či z pohledu lokomotivy jízdu pod LS 06, Mirellem, ETCS level 2 i nejpoužívanějšími zahraničními zabezpečovacími systémy.
Ideu potvrdil i předseda představenstva ČD Cargo Tomáš Tóth. „Bezpečnost provozu je pro nás absolutní prioritou. Naši strojvedoucí proto každé dva roky na simulátoru absolvují individuální školení pod vedením lektora z Dopravního vzdělávacího institutu (DVI). Vyzkoušet si zde mohou například reakci na poruchy zabezpečovacího zařízení na trati nebo mimořádné situace, se kterými se v běžném provozu mohou setkat.“
Ministr Kupka po své krátké směně ocenil zejména kvalitní zprostředkování dojmů z jízdy pod ETCS. „V letošním roce máme jako hlavní téma přípravu na provoz pod dohledem ETCS. Zprovoznění nového simulátoru vnímám jako důležitý milník umožňující jednodušší přechod na nový vlakový zabezpečovač,“ uvedl v třebovské pobočce DVI, dceřiné společnosti Českých drah.
Společně s Blankou Havelkovou, náměstkyní generálního ředitele Českých drah pro lidské zdroje, jež je v sídle DVI coby jeho bývalá ředitelka jako doma, navštívili nejen přes chodbu umístěný simulátor řízení osobních drážních vozidel Českých drah, ale zejména budoucí kolegy strojvedoucí v učebnách, kde se odehrává jejich teoretická příprava pro provoz.

S Esem vstříc vánici
Česká Třebová je ovšem sídlem ještě jedné zásadní vzdělávací instituce budoucích železničářů. Střední škola technická a dopravní Gustava Habrmana podporuje vztah ke dráze v tom nejdůležitějším věku, tedy u středoškolaček a středoškoláků, další kroky Blanky Havelkové a Martina Kupky proto vedly právě tam.
Tamější studenti, evidentně plně ve svém živlu, nadšeně prezentovali učebnu s mechanickou zabezpečovací technikou, rozlehlé modelové kolejiště simulující moderní řízení železničního provozu, a také třetí simulátor řízení železničního vozidla toho dne, ve kterém Blanka Havelková pod přísným odborným dohledem středoškoláků usedla za panel Esa, tedy lokomotivy řady 362, a vydala se vstříc věrně simulované husté vánici. 
A zatímco program pokračoval dále návštěvou dispečerů ČD Cargo a přítomní se pak odebrali Ostravanem zpět ku Praze, studenti třebovské střední dopravní školy patrně nadále trénovali svůj drážní zápal. Jak poznamenal ředitel, není výjimkou, že mnozí z nich setrvávají ve škole dobrovolně do večerních hodin. Dráha evidentně stále táhne, a platí to i v případě mladé generace. Tak nechť jim zápal vydrží. 
 


Průměrné hodnocení (0 hlasů): 0

Další články této rubriky

V Pardubicích slouží nová zastávka i lávkaV Pardubicích slouží nová zastávka i lávka

10.7.2024 - Po bezmála čtyřech letech skončila modernizace železničního uzlu v Pardubicích. Cestující díky tomu mohou využívat nové moderní nástupiště, pohodlně dostupné výtahy a eskalátory. Část vlaků také začala zajíždět na novou… »

Nová stanice v Bubnech už pomalu získává podobuNová stanice v Bubnech už pomalu získává podobu

16.6.2024 - Už více než rok trvá kompletní rekonstrukce úseku železniční trati mezi pražskými Bubny a Výstavištěm. Letos výrazně pokročila především výstavba čtyřkolejné stanice v Bubnech, včetně navazujících estakád. Ty nahradí jak… »

Tornádo se rozloučilo s Olomoucí a projelo ČeskemTornádo se rozloučilo s Olomoucí a projelo Českem

25.5.2024 - Řada 460 se loučí s pravidelným provozem. Někdejší ikona příměstských vlaků na severu Čech, Olomoucku nebo Ostravsku předává štafetu novějším strojům v podobě jednotek RegioPanter. Na konci dubna se za mimořádného zájmu… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika