Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / V Ostravě měl premiéru upravený vůz Bdmtee

V Ostravě měl premiéru upravený vůz Bdmtee

1.7.2019 – autor: MARTIN HARÁK

Už podvacáté hostil areál ostravského nákladového nádraží tradiční výstavu kolejových vozidel či nových informačních technologií a manipulační techniky Czech Raildays. Tři velmi horké dny, ve kterých se veletrh za účasti asi dvou stovek vystavovatelů uskutečnil, patřily i dvoudenní odborné konferenci se zaměřením na aktuální stav budování železnice v ČR.

V Ostravě měl premiéru upravený vůz Bdmtee

České dráhy letos v Ostravě od 11. do 13. června představily jak prototyp modernizovaného osobního vozu řady Bdmtee od firmy DPOV pro regionální spoje, tak i modernizovaný vůz 1. třídy s bistrem řady ARmpee, který je již v počtu několika kusů v provozu na dálkových linkách. Nechyběla ani dvouvozová elektrická jednotka řady 650 RegioPanter. Ta, byť už v modernějším provedení, rozšíří flotilu národního dopravce v příštích letech. „České dráhy jsou tradičním partnerem a vystavovatelem na největším českém veletrhu drážní techniky, kde byl úplnou novinkou modernizovaný osobní vůz pro regionální osobní vlaky řady Bdmtee. Právě ten může být rozumnou ekonomickou alternativou v rámci modernizací vozového parku pro regionální dopravu,“ řekl místopředseda představenstva ČD Radek Dvořák. Člen představenstva a náměstek generálního ředitele ČD pro provoz Michal Vereš, jenž na veletrhu tento vůz slavnostně pokřtil s předsedou představenstva dceřiné společnosti DPOV Romanem Kottem, doplnil, že vůz Bdmtee dostal zcela nové sedačky s textilním potahem. Snížení jejich počtu přinese větší komfort. Samozřejmostí jsou elektrické zásuvky 230 V, USB konektory pro dobíjení elektroniky či nový audiovizuální informační systém s LCD monitory.  

Dorazila i hnací vozidla

Samozřejmostí byla expozice hnacích vozidel. Primát v kolejové expozici hrály hned dva stroje od českotřebovského výrobce CZ LOKO. Obdiv sklízela především hybridní dvounápravová lokomotiva HybridShunter 400 coby absolutní novinka ve výrobním programu firmy. Stroj je určen především pro posunovací službu, kde pohon zajišťuje trakční baterie. Ta se napájí systémem plug-in, tedy ze zásuvky vnějšího napájení. Vznětový motor typu CAT C4.4 slouží pouze jako záložní na velmi krátké dojezdy.

Z České Třebové se přijeli pochlubit i čtyřnápravovým mohutným strojem EffiShunter 1000, který pochází z pětikusové série pro dceřinou společnost Českých drah ČD Cargo. Tento stroj má vznětový motor o výkonu 895 kW a prostorná vyvýšená kabina umožňuje strojvedoucímu dobrý rozhled na trať. Určitě není bez zajímavosti, že všechny EffiShuntery budou již z výroby vybavené zabezpečovacím systém ETCS.

Nákladní lokomotivy a komponenty

Když už byla řeč o společnosti ČD Cargo, tak pro její dceřinou firmu CD Cargo Poland vyrobila polská továrna Newag Gliwice elektrickou lokomotivu typu Dragon E6ACT. Stroj, který vznikl ve spolupráci s Instytutem Elektrotechniki Warszawa a projekční kanceláří EC Engineering, pochází z rodiny šestinápravových lokomotiv pro provoz na tratích elektrizovaných stejnosměrným systémem 3 kV. Mezi elektrickými hnacími vozidly na veletrhu nechyběla ani lokomotiva Vectron od firmy Siemens, určená pro polského dopravce PKP Cargo. Své místo měl i speciální čtyřnápravový vůz typu VT 420, uzpůsobený pro testování technologií zabezpečovacích zařízení firmy Thales. Vozidlo, přezdívané Lucy, bylo původně v provozu v regionální dopravě v Německu. Na veletrh přijel i modernizovaný RegioSprinter firmy AŽD, který bude na Švestkové dráze zajišťovat od prosince pravidelnou dopravu. Mimochodem tato trať s číslem 113 slouží primárně jako zkušební polygon společnosti AŽD.


Průměrné hodnocení (6 hlasů): 3.67

Další články této rubriky

První Plecháč pro ČD Cargo vyjel z ČMŽOPrvní Plecháč pro ČD Cargo vyjel z ČMŽO

27.9.2023 - Areál opraven společnosti Českomoravská železniční opravna (ČMŽO) v Přerově opustil v pátek 21. července první Plecháč neboli lokomotiva řady 242. Stroje této řady odkoupené od mateřských Českých drah se stanou novou posilou… »

ČD Cargo zajišťuje přepravy pohonných hmot ze Slovenska do PolskaČD Cargo zajišťuje přepravy pohonných hmot ze Slovenska do Polska

27.8.2023 - Dceřiná společnost Českých drah ČD Cargo získala před časem kontrakt na zajištění přeprav přibližně 400 tisíc tun pohonných hmot ze Slovenska do Polska, a to v tranzitu přes Českou republiku. Jedná se o úsek Lanžhot st. hr. –… »

V Liberci vzniká centrum pro vozy Regio-Shuttle RS1V Liberci vzniká centrum pro vozy Regio-Shuttle RS1

26.6.2023 - V libereckém depu vyrůstá specializované pracoviště pro opravy a údržbu motorových vozů vyrobených firmou Stadler Rail. Je určené k vyšším stupňům obnov pro všechny motorové vozy Regio--Shuttle RS1 v provozu dopravce i dalších… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika