Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Provoz / Tornádo se rozloučilo s Olomoucí a projelo Českem

Tornádo se rozloučilo s Olomoucí a projelo Českem

25.5.2024 – autor: VÍT ČEPICKÝ

Řada 460 se loučí s pravidelným provozem. Někdejší ikona příměstských vlaků na severu Čech, Olomoucku nebo Ostravsku předává štafetu novějším strojům v podobě jednotek RegioPanter. Na konci dubna se za mimořádného zájmu fanoušků uskutečnila oficiální rozlučka. Definitivně dojezdí na zálohách a výlukových vlacích v následujících měsících.

Tornádo se rozloučilo s Olomoucí a projelo Českem

Oficiální rozlučkový program, v němž řadu 460 zastupovala jednotka 079/080 opatřená zeleným polomáčeným retronátěrem, začal již v pátek 19. dubna speciálním fotografováním. Do Olomouce přijela zapózovat i její střídavá sestra 560 023/024, díky čemuž se raritně setkaly dvě stavebně totožné, ale elektricky značně odlišné jednotky, jež se v běžném provozu setkat ani nemohly. Cestou na akci v Benešově s nimi zapózovala také generačně starší historická souprava 451 045/046 (běžně ustájená v Šumperku) a srovnání s moderními vozy zařídil Regio­Panter 640 219.
Hlavní program byl naplánován na víkend. V sobotu nejprve jednotka 460 079/080 podnikla několik jízd v okolí Olomouce – do Prostějova, Přerova či Červenky, zároveň byl otevřen olomoucký depozitář ČD Muzea. Zlatý hřeb pak přišel o den později. Již v brzkých ranních hodinách se totiž speciální expres vedený třívozovou zelenou soupravou vydal z Olomouce do Střelné na samých česko-slovenských hranicích, aby následně odsud podnikl spanilou jízdu napříč republikou až na sever Čech do chomutovského depozitáře Národního technického muzea, jenž jí poskytne azyl.

Definitivní rozlučka na Ostravsku
Během cesty tak naposledy projela trať Vsetín – Olomouc, kde svou kariéru končila, aby se přes Pardubice a Kolín dostala na tzv. Pravobřežku a dále Ústecko, kde bývala doma od svého vyrobení v roce 1978 do zimy 2007. Zejména v tomto posledním úseku její cestu sledovaly desítky fotografů a příznivců železnice, kteří zaplnili většinu atraktivních míst podél kolejí.
V 15:05 se z oblouku před chomutovským nádražím nejprve ozvalo zahoukání, aby poté prakticky včas dorazila beznadějně vyprodaná jednotka 460 079/080 na poslední stanici své aktivní kariéry. Po krátkém fotografování se jí chopila zdejší Bardotka T 478.1010 Národního technického muzea a přes vejprtské zhlaví ji přetáhla na prozatímní stanoviště za oběma rotundami zdejšího muzea a depozitáře.
Ačkoliv symbolické rozloučení s řadou 460 se již odehrálo, cestující se s ní v běžném provozu ještě jednotky měsíců budou setkávat. Nejprve bude krýt záda novým RegioPanterům na Olomoucku – do té doby, než dorazí dostatečný počet nových jednotek, aby držely i provozní zálohu.
A poslední provozní záchvěv řady 460 se odehraje na přelomu jara a léta na Ostravsku, dalším typickém působišti. Přibližně mezi polovinou května a koncem července tu totiž tři jednotky 460 (027/028, 059/060 a 069/070 se záložním čelním vozem 460 062 pro případnou výměnu) zajistí výlukový provoz na lince R 27 mezi Ostravou a Opavou. A tím by se s cestujícími měly rozloučit definitivně. 
 


Průměrné hodnocení (1 hlasů): 5

Další články této rubriky

V Pardubicích slouží nová zastávka i lávkaV Pardubicích slouží nová zastávka i lávka

10.7.2024 - Po bezmála čtyřech letech skončila modernizace železničního uzlu v Pardubicích. Cestující díky tomu mohou využívat nové moderní nástupiště, pohodlně dostupné výtahy a eskalátory. Část vlaků také začala zajíždět na novou… »

Nová stanice v Bubnech už pomalu získává podobuNová stanice v Bubnech už pomalu získává podobu

16.6.2024 - Už více než rok trvá kompletní rekonstrukce úseku železniční trati mezi pražskými Bubny a Výstavištěm. Letos výrazně pokročila především výstavba čtyřkolejné stanice v Bubnech, včetně navazujících estakád. Ty nahradí jak… »

Lovosická nástupiště v novém, v Kladně již z peronuLovosická nástupiště v novém, v Kladně již z peronu

12.4.2024 - V rámci našeho infrastrukturního okénka se tentokrát podíváme na čtyři významné stavby, které v posledních měsících doznaly výraznějších změn. Konkrétně na lovosické nádraží, kde jsou již v provozu všechna nová… »

 

Všechny články rubriky Provoz

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika