Železničář / Provoz / S aztéckým kódem jsme získali nezaměnitelné jízdenky
S aztéckým kódem jsme získali nezaměnitelné jízdenky
25.4.2013 – autor: VÁCLAV RUBEŠ
Masivní využívání moderních informačních technologií, zejména ve spojení s celosvětovou sítí Internet, nutí dopravce nabízet své služby i jiným než klasickým způsobem. V případě Českých drah šlo primárně o propojení e-Shopu s odbavovacími technologiemi tak, aby měl cestující možnost jednoduše si zakoupit elektronicky jízdenku s 2D kódem a rovnou nastoupit do vlaku.
Specialisté IT technologií z Odboru informatiky Českých drah dostali za úkol vyvinout systém přátelský k cestujícím a současně bezpečný proti padělání. Další podmínkou byla kompatibilita se systémy zahraničních dopravců v souladu s mezinárodními vyhláškami UIC a legislativou Evropské unie. Výsledkem je implementace 2D kódů (tzv. aztéckých) do jízdních dokladů. To, že se jedná o dramatický posun k lepší kvalitě, ocenila i nezávislá porota České asociace manažerů informačních technologií v soutěži IT projekt roku 2012.
„Praktický přínos pro našeho zákazníka spočívá zejména v tom, že cestující nakupující v e-Shopu již nemusí před jízdou navštívit osobní pokladnu, kde mu dříve byla jízdenka vytištěna. Nyní už může s doma vytištěným dokladem přímo nastoupit do vlaku. Díky 2D kódu je zajištěna jednoznačná identifikace pravosti dokladu. Tento kód, zvaný aztécký, přináší i možnost svůj jízdní doklad předložit ke kontrole přímo na svém elektronickém zařízení – notebooku, tabletu nebo chytrém telefonu,“ popisuje možnosti využití v praxi Adolf Mazurka z Odboru informatiky Českých drah. K tomuto účelu byly přenosné osobní pokladny vybaveny čtečkou zmiňovaných kódů.
Nástroj proti falšování
Ovšem nejen v komfortu odbavení v domácím pohodlí tkví přínos nového systému. „Aztécké kódy jsou nyní také součástí běžných jízdenek vydávaných v osobních pokladnách ve stanicích či v přenosných osobních pokladnách ve vlaku. Pro někoho nicneříkající obrázek složený z mnoha čtverečků umístěný v dolním rohu jízdenky je ve skutečnosti unikátní a nezaměnitelný klíč, podle kterého je každý jízdní doklad jasně identifikovatelný. To je významný krok proti falšování jízdních dokladů, které není v poslední době výjimečné. Díky tomu není zapotřebí doklad opatřovat již tak velkým a drahým množstvím ochranných prvků,“ říká Adolf Mazurka. Součástí projektu implementace 2D kódu pro odbavení cestujících byla proto také výměna zhruba 1 200 dosluhujících jehličkových tiskáren, které neumožňovaly tisk kódů na jízdenky, za nové termotiskárny a instalace čtečky 2D kódů na asi 1 600 přenosných osobních pokladen. V běhu je také implementace tisku jízdenek s aztéckými kódy na samoobslužných automatech UNIPAJ a MOPAJ.
Mezinárodně provázaná technologie
Využití aztéckých kódů na jízdenkách se ovšem netýká jen vnitrostátní přepravy. „Projekt od samého počátku počítal s jejich využitím také na mezinárodních jízdních dokladech a v průběhu vývoje byla tato otázka diskutována společně s rakouskými a německými železnicemi, s jejichž systémy jsou naše jízdenky plně kompatibilní. Takto si můžete z pohodlí domova, díky této technologii, zakoupit i jízdní doklady do zahraničí, přičemž jejich nabídka se bude stále rozšiřovat. V současnosti ladíme spolupráci také se slovenským dopravcem ZSSK,“ říká Jan Karšňák, vedoucí oddělení ICT strategie Odboru informatiky Českých drah.
Vzájemná provázanost nových IT systémů z dílny specialistů Českých drah, zejména faktické spuštění systému POP on-line, přináší kromě již zmiňovaných aktuálních zpráv o mimořádnostech nebo implementaci 2D kódů také řadu dalších novinek, které povětšinou zůstávají očím cestujících skryty, výrazně se ale dotýkají efektivity činnosti zaměstnanců. Jde zejména o elektronické sčítání cestujících právě pomocí POPek, které bylo dříve prováděno ručně. Jednodušší je také elektronický soupis vlaku, on-line hlášení vozových závad servisním kapacitám, které se tak mohou pružněji připravit na rozsah opravy. Přínosem je také výměna informací s centrálními systémy v provozu a zpracování dat v reálném čase.
Vítězství v prestižní soutěži
Pokrok, který národní osobní dopravce udělal v oblasti moderních IT technologií, nezůstal bez povšimnutí u odborné veřejnosti. Na konci února 2013 se projekt implementace 2D kódů pro odbavování cestujících na železnici stal jedním ze tří vítězů jubilejního 10. ročníku prestižní soutěže IT projekt roku vyhlašované Českou asociací manažerů informačních technologií. „Tento úspěch vnímáme jako ocenění čtyřleté spolupráce týmů Odboru informatiky a Odboru osobní dopravy GŘ ČD na vývoji moderních systémů a snahy o to, abychom disponovali nejen moderními vlaky a službami, ale také technologiemi, které zjednoduší a zefektivní provoz a pomohou udělat cestování vlakem ještě atraktivnější,“ dodává na závěr ředitelka Odboru informatiky Dagmar Holadová.
Další články této rubriky
Raillex: Specialista na přepravy automotive
25.12.2024 - Přepravy automotive představují v produktovém portfoliu ČD Cargo významnou roli. Jsme partnery významných evropských automobilek, intenzivně spolupracujeme s operátory – vlastníky železničních vozů na přepravy automobilů.… »
Na obnovu tratí a stanic příští rok půjde bezmála 63 miliard korun
15.12.2024 - Správa železnic bude mít příští rok na obnovu tratí a stanic k dispozici 62,7 miliardy korun, tedy téměř o miliardu víc než letos. Rekordních 39,3 mld. půjde na investice, díky tomu odstartuje například modernizace důležitého… »
V olomouckém depu ČD vylaďuje podvozky vozů nový měřicí lis
15.11.2024 - České dráhy investují nejen do modernizace vozidlového parku, ale i do údržbové a servisní základny. Investice jdou i do vybavení stávajících středisek údržby. V olomouckém depu pracují technici s novinkou, která zajišťuje… »