Železničář / Provoz / Heligón vyjel s cestujícími po půl století trvající pauze
Heligón vyjel s cestujícími po půl století trvající pauze
11.11.2019 – autor: JOSEF HOLEK
Parní lokomotiva 414.096 z roku 1906 přezdívaná Heligón se po více než padesátileté přestávce a nákladné rekonstrukci vypravila na koleje i s cestujícími. Svůj další historický okamžik si odbyla v sobotu 19. října na trati z Lužné u Rakovníka do nedalekých Kolešovic.
Před tím však úspěšně prošla technicko-bezpečnostní zkouškou. České dráhy a jejich luženské Centrum historických vozidel vypravily na nevyužívanou Kolešovku dva zvláštní vlaky, vždy s historickými vozy řad Ci a D. Jízdy si nenechaly ujít stovky nadšenců železniční techniky. Heligón dosloužil v roce 1967 v Českých Budějovicích, poté putoval do Českých Velenic, kde stál na pomníku. Před pěti lety jej začaly České dráhy opravovat. Letos na jaře bylo zatopeno v opraveném kotli a nedávno se stala lokomotiva v ČD Muzeu hvězdou při Dni železnice. Vyrobeno bylo sice celkem 453 kusů těchto strojů, a jednalo se tak o nejpočetnější řadu rakousko-uherských železnic, dodnes se však zachovaly pouze tři stroje.
Další články této rubriky
V olomouckém depu ČD vylaďuje podvozky vozů nový měřicí lis
15.11.2024 - České dráhy investují nejen do modernizace vozidlového parku, ale i do údržbové a servisní základny. Investice jdou i do vybavení stávajících středisek údržby. V olomouckém depu pracují technici s novinkou, která zajišťuje… »
Na Dni dodavatelů se řešila kvalita i termíny dodávek
10.11.2024 - České dráhy v říjnu uspořádaly další setkání s výrobci nových vlaků, zástupci opravárenských firem i dodavateli náhradních dílů. Už 4. ročník Dne dodavatelů se zaměřil především na kvalitu a termíny dodávaných vozidel… »
Hrubá stavba velkorysého bubenského nádraží je hotova
28.10.2024 - Při jízdě vlakem z pražského Masarykova nádraží na Kralupy nad Vltavou si nejde nepovšimnout působivé stavby nového nádraží Praha-Bubny. Z celého dříve rozsáhlého kolejiště tamější stanice zbyla jediná kolej, která obloukem… »