Železničář / Lidé a příběhy / Život po Studénce: ze strojvedoucího starostou
Život po Studénce: ze strojvedoucího starostou
13.5.2013 – autor: MARTIN HARÁK
Lokomotiva 151.008 a 8. 8. 2008. Magické osmičky navždy změnily život Jiřímu Šindelářovi, který snad zázrakem přežil jednu z nejstrašnějších železničních katastrof v novodobých dějinách České republiky. Zkušený strojvedoucí se snažil v poslední chvíli zbrzdit rozjetý spoj EC Comenius před padajícím mostem ve Studénce. Bylo ale pozdě, nehoda si vyžádala mrtvé i zraněné. Jiří Šindelář sice z ČD odešel, železnici má však stále před sebou. V současnosti pracuje jako starosta středočeské obce Strančice, kudy neustále projíždějí CityElefanty.
I přes osobní trauma spojené s tragédií u Studénky na dráhy nezanevřel. „Cítím se ve svém srdci stále železničářem!“ zdůrazňuje Jiří Šindelář, který na dráze pracoval úctyhodných třicet šest let a stále zůstává životním optimistou. Začínal v pražských Vršovicích na motorové trakci, kde vystřídal všechny ty Hektory, Čmeláky, Zamračené. Později se dostal na elektrickou vozbu. „Vyjma mašin střídavé trakce jsem měl v rukou takřka všechny stejnosměrné a dvousystémové stroje. Proto se mi po řízení stýská. Nicméně několikrát do týdne si v noci zajezdím na známých, ale i úplně neprojetých tratích. Ale už jen ve svých snech,“ říká s úsměvem.
O dění na železnici ho informují kamarádi a kolegové, kteří jsou v aktivní službě. „S těmi se jednou za čas setkáváme – i s našimi manželkami – na pravidelných schůzkách. Je zajímavé, že debata není jednostranná, tedy jen o mašinách, ale kolegy ze železnice poměrně hodně zajímá politické dění a práce v samosprávě, takže si přátelskou formou vyměňujeme svoje vzájemné zkušenosti,“ uvádí Šindelář.
Stihl použít rychlobrzdu
Život pro něj jde dál i po Studénce, ale tragédii z hlavy již těžko vytěsní. „Někomu vyššímu, který je nad námi, stále děkuji, že jsem tu nehodu přežil. Někdy je mně připisována zásluha za to, že jsem vlak zpomalil a nestala se tak větší hromada, jak se slangově říká těžkým nehodám. K tomu bych snad jen dodal, že moje reakce byla vypěstovaná léty jízdy,“ říká už bez emocí. Dlouholetá praxe mu tehdy přišla vhod, protože si ještě před nehodou mnohokrát v duchu přehrával modelové situace a řešil sekundy na útěk do strojovny, kdyby se něco objevilo za nejbližším obloukem. Ve Studénce stihl použít rychlobrzdu, což mu zachránilo život. A možná i některým dalším.
Po nehodě jel Jiří Šindelář poprvé vlakem až za rok. Do osmdesátikilometrové rychlosti byl v pohodě, ale jak vlak zrychloval, začal v něm narůstat jakýsi zvláštní neklid, možná strach. „Tyto pocity jsem naštěstí již překonal a mohu jezdit ve vlacích bez jakýchkoli problémů. Je to dobře, protože železnici poměrně intenzivně používám, i když na dráze nepracuji,“ říká.
Jako starosta stále něco shání
Jiří Šindelář ale nežije minulostí. Jako starosta Strančic má plnou hlavu povinností a zodpovědnosti. Jak sám říká, jeho největší práce je něco sehnat. Od materiálu po řemeslníky, stavební firmy, finance až třeba po meliorační trubky. „Například nyní vyhlašujeme výběrové řízení na firmu, která nám co nejkvalitněji, ale zároveň nejlevněji – a to je vždy největší oříšek – postaví chodníky a současně kus školní budovy, kterou potřebujeme rozšířit o čtyři školní třídy,“ vysvětluje a ihned si postěžuje na nový zákon o veřejných zakázkách, který by podle něj měl platit pro velké státní instituce, ale ne pro malé obce.
Strančice mají včetně šesti přidružených vesniček lehce přes dva tisíce obyvatel. Za posledních deset let tu počet lidí vzrostl, za což může velká výstavba nových rodinných domů a pohodlná příměstská doprava. CityElefantem se dostanete do centra Prahy za 32 minut, navíc s půlhodinovým taktem! Ve špičkách pracovních dní někdy jezdí osobní vlaky i po deseti minutách. Před dvěma lety obec odkoupila od Českých drah pozemek u nádraží, kde má vzniknout záchytné parkoviště Park and Ride. Podle Jiřího Šindeláře ten, kdo nemusí, ze Strančic do Prahy po silnici nejezdí. „Automobilem může taková cesta trvat ve špičce kvůli zácpám i hodinu. Navíc pak vzniká problém, kde v Praze zaparkovat. Výborné železniční spojení a čerstvý vzduch – to jsou naše obrovské devízy.“
JIŘÍ ŠINDELÁŘ
Po absolvování Středního odborného učiliště železničního v Praze na Spořilově v roce 1972 odešel po základní vojenské službě do bývalého Lokomotivního depa ČSD Praha-Vršovice. Tam začal jezdit nejprve jako pomocník, později jako strojvedoucí na motorové trakci. Posléze přešel do depa Praha střed, kde zůstal věrný elektrické trakci v nákladní i osobní dopravě. V aktivní službě byl do 8. srpna 2008. Po delší pracovní neschopnosti, způsobené zraněními při nehodě u Studénky, byl v listopadu 2010 zvolen za SNK Stránčic a přidružených obcí do místního zastupitelstva. Vzhledem k tomu, že byl lídrem kandidátky, která získala 52 procent hlasů, pracuje nyní jako starosta Strančic.
Další články této rubriky
Jak kolem Kremáka vyrostla současná Lužná
6.1.2025 - Ducha dráhy tvoří nikoliv stroje, ale zejména lidé. Krystalickým příkladem je Michal Šorel, mistr z Lužné u Rakovníka, kde se s kolegy stará o největší železniční klenoty Českých drah. Současná podoba tamějšího Depa… »
Drážní rekordmany překvapilo pohodlí ve vlacích
26.11.2024 - Strávit 24 hodin prakticky v kuse ve vlacích je zážitek pouze pro skalní příznivce železnice. Nebo ne? Devítiletý Petr Moravec se svým otcem Vojtěchem vlakem nikdy příliš nejezdili, ale kvůli rekordu vykročili takříkajíc ze… »
Nechtěli, aby učil a věnoval se dráze, dnes dělá obojí
31.10.2024 - V mládí ho varovala matka učitelka před kariérou v pedagogice a otec strojvůdce před dráhou. A tak dnes Zdeněk Michl působí na dopravní fakultě pražského ČVUT, brigádně vyráží po Evropě jako průvodce nočních vlaků a dopravě… »