Přihlásit se do Intranetu ČD

 
 

Železničář / Lidé a příběhy / Vlakvedoucí zachraňovala roční dítě

Vlakvedoucí zachraňovala roční dítě

5.2.2019 – autor: MARTIN HARÁK

Je jedním z celkem třiadvaceti zaměstnanců, kteří byli na podzim oceněni generálním ředitelem Českých drah za prokázání duchapřítomnosti, odvahy či vykonání mimořádného činu. Vlakvedoucí Dana Buksová z přerovského Střediska vlakových čet Zákaznického personálu Olomouc až do příjezdu rychlé záchranné služby pomáhala oživovat devítiměsíční dítě, které na jednom ze spojů vlaků vyšší kvality z Luhačovic do Prahy náhle přestalo dýchat.

Vlakvedoucí zachraňovala roční dítě

Začátkem září předloňského roku se na jednom z řady Slováckých expresů, v té době označených v kategorii Rx, odehrála příhoda, na kterou její přímí účastníci i očití svědci asi dlouho nezapomenou. Pravidelný spoj z Luhačovic do Prahy právě projel Přeloučí, když vlakvedoucí, tehdy ještě průvodčí, Dana Buksová zaslechla v posledním voze zoufalý ženský křik. „Právě jsem dokončovala revizi a nacházela se někde u posledního oddílu, když jsem zaregistrovala úpěnlivé volání z druhé strany vozu, v místech, kde se nachází toaleta. Bylo mi jasné, že se děje něco neobvyklého, proto jsem všeho nechala a rozeběhla se uličkou k místu, odkud se ozývalo volání o pomoc. Zahlédla jsem mladou maminku s přibližně ročním chlapečkem, kterého držela v náručí. Paní plakala a říkala, že dítě přestalo dýchat,“ zavzpomínala paní vlakvedoucí.

Okamžitá reakce

Pak už věci dostaly rychlý spád. Dana Buksová, sama maminka dvou dětí, se řídila především svým instinktem. Bylo jí jasné, že dítě není v pořádku a patrně utrpělo nějaký šok. Chlapečka vzala do náručí, překlopila ho hlavičkou dolů a donesla ho do prvního oddílu, který cestující rychle a ochotně vyklidili. „Dítě jsem položila a chtěla začít provádět umělé dýchání se záklonem. Zkontrolovala jsem poslechem srdíčko a s úlevou jsem zjistila, že se chlapeček rozdýchal. Mezitím ochotný cestující zavolal rychlou záchrannou službu. Po spojení se mnou začala operátorka ihned komunikovat. Rychle, ale detailně jsem stav dítěte popsala a byla ve stálém telefonním spojení. Naštěstí ve stejném voze cestovala paní, která pracuje jako zdravotní sestra v nemocnici. Průběžně kontrolovala funkce dítěte. Okamžitý stav jsem přes jakýsi „telemost“ předávala na operační středisko záchranné služby,“ svěřuje se vlakvedoucí svým nepříjemným zážitkem, který ale nakonec dopadl dobře.

Příjezd záchranářů v Kolíně

Hned poté Dana Buksová telefonovala strojvedoucímu a vedoucímu vlakové posádky Patrikovi Kohoutovi, že bude nutné zastavit v nejbližší větší stanici, kam může dojet záchranka. Protože se vlak poměrně rychle blížil ke Kolínu, volba padla na toto středočeské město. Po zastavení vlaku pomohla Dana Buksová chlapečka zabalit do teplé deky, maminka dítěte si sbalila všechny svoje věci a obě počkaly, až přijede záchranná služba, která je měla dovézt do nemocnice. „Maminka dítěte mi ve vlaku moc děkovala a chlapeček naštěstí již v Kolíně vypadal, že je pořádku. Zároveň mi při čekání na záchranku říkala, že dítě bylo nemocné, mělo teploty. Sama ze zkušenosti vím, že může při takové zdánlivě banální nemoci dojít i k zástavě dechu,“ vysvětluje paní Buksová. Posteskla si jen, že se jí maminka dítěte už neozvala, co bylo dál. Doufá, že malý přečkal vše v pořádku a bez následků.

Zachraňovala už podruhé

Ještě než začala pracovat na železnici, pomáhala Dana Buksová před třemi lety zachraňovat další mladý lidský život. Ve stanici Hranice na Moravě město byla svědkem toho, jak asi šestnáctiletý chlapec se sluchátky na uších neslyšel přijíždějící vlak. Souprava zavadila při dobrzďování o batoh mladíka a ten si o bok vlaku ošklivě poranil hlavu. „Nešťastníkovi okamžitě přiběhl na pomoc nějaký cestující, jemuž jsem pomáhala. Udělala jsem to automaticky, protože si myslím, že by člověk měl při záchraně lidského života udělat všechno, co je v jeho silách. Jsem moc ráda, že jsme toho chlapce pomohli zachránit a že nakonec střet přežil. Dnes je v pořádku,“ dodává paní Buksová.

Na železnici pracuje teprve od roku 2017, do té doby ale vlaky hodně cestovala a využívala je k cestám do práce. Před třemi roky odešla z jedné ze soukromých firem, kde pracovala jako obchodní zástupce, a hledala nové uplatnění někde, kde bude ve styku s lidmi. Nakonec se na doporučení kamarádky přihlásila na post osobní pokladní. Osud ale nakonec chtěl tomu, že šla pracovat jako doprovod vlaků osobní dopravy. Svého rozhodnutí ani v nejmenším nelituje.

DANA BUKSOVÁ

Po maturitě na Střední průmyslové škole stavební ve Valašském Meziříčí v devadesátých letech pracovala jako prodavačka v několika privátních obchodech a později jako obchodní zástupce v jedné ze zahraničních stavebních firem a také jako makléřka. Od roku 2017 je zaměstnána na Českých drahách v ZAP Olomouc, kde působila nejprve jako průvodčí, později jako vlakvedoucí. Nyní doprovází zpravidla rychlíky mezi střední Moravou a Prahou.


Průměrné hodnocení (25 hlasů): 4.88

Další články této rubriky

Karel Otava: Odmítám výraz „Nejde to“Karel Otava: Odmítám výraz „Nejde to“

7.10.2020 - Renesanční muž či vizionář. Tak bychom mohli označit zkušeného železničáře, starostu Lysé nad Labem, odborného poradce a místopředsedu Výboru pro dopravu Středočeského kraje Karla Otavu. Už jako mladý výpravčí navrhl… »

Každý by si měl najít svoji trasuKaždý by si měl najít svoji trasu

27.8.2020 - Jak si myslíte, že tráví ministr svůj volný čas? S golfovou holí nebo na tenisovém kurtu? A co třeba s rodinou, baťohem, psem a vychlazeným pivkem na lokálce uprostřed českých hvozdů. Málokdo ví, že vicepremiér Karel Havlíček… »

Jaroslav Rudiš: Pandemie mě paradoxně uklidnilaJaroslav Rudiš: Pandemie mě paradoxně uklidnila

29.6.2020 - Je známý nejen v České republice, ale hlavně v německy mluvících zemích, kde se jeho romány hojně čtou i vydávají. Spisovatel Jaroslav Rudiš, který je pověstný náklonností k vlakům – proslavila ho železničářská komiksová… »

 

Všechny články rubriky Lidé a příběhy

 
 
Filtr pro třídění článků
Datum od
Datum do
Železničář číslo
Rubrika